Skip to content

19 Royal Oak RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 24, 2006

Property Information

Block3502
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,580
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
38%
Improvement Value:$155,200
62%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,810+2.0%
2024$7,654+3.2%
2023$7,419+1.4%
2022$7,316+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5309, Page 27

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3781, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1960