Skip to content

3 Royal Oak RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block3502
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,800
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,300
36%
Improvement Value:$176,300
64%
Total Assessment$274,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,507+2.0%
2024$8,337+3.2%
2023$8,081+1.4%
2022$7,969+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,800DeedBook 6596, Page 1300Recorded7/10/2025

Property Sale

Sale
$346,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 6279, Page 969Recorded3/17/2017

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 5694, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1958