Skip to content

309 Glenn Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block3503
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,970
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,900
37%
Improvement Value:$181,300
63%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,928+2.0%
2024$8,750+3.2%
2023$8,482+1.4%
2022$8,364+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,970DeedBook 6420, Page 406Recorded11/2/2020

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 2412, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1960