Skip to content

2871 Brunswick Pike

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 1999

Property Information

Block3507
Lot20.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3501

Building Details

Building Class---
DescriptionTEAM TOYOTA
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage9.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,098,000
38%
Improvement Value:$6,685,000
62%
Total Assessment$10,783,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$334,057+2.0%
2024$327,372+3.2%
2023$317,344+1.4%
2022$312,923+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980