Skip to content

2928 Princeton PikeLawrenceville, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jul 17, 2013

Property Information

Block3513
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3504

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,394
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,100
38%
Improvement Value:$155,700
62%
Total Assessment$250,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,770+2.0%
2024$7,614+3.2%
2023$7,381+1.4%
2022$7,278+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,394DeedBook 6174, Page 1117Recorded7/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 1958