Skip to content

257 Bakers Basin RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1957

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 15, 2009

Property Information

Block3601
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3602

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage1,326
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
35%
Improvement Value:$104,000
65%
Total Assessment$160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,966+2.0%
2024$4,867+3.2%
2023$4,718+1.4%
2022$4,652+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5999, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1957