Skip to content

149 Franklin Corner RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block3507
Lot74
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3504

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
37%
Improvement Value:$147,600
63%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,305+2.0%
2024$7,159+3.2%
2023$6,940+1.4%
2022$6,843+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6336, Page 1951Recorded8/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1966