Skip to content

3129 Princeton Pike

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1978
Commercial

Last Sale Price
$3,855,070
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block3801
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE PARK
Dwellings1
ZoningO
Sq Footage---
Acreage4.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,218,000
38%
Improvement Value:$2,021,500
62%
Total Assessment$3,239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$100,360+2.0%
2024$98,351+3.2%
2023$95,338-39.4%
2022$157,262+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$3,855,070
DeedBook 6494, Page 1455Recorded8/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1978