Skip to content

5 Princess RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$6,900,000
Last Sale Date
Nov 30, 1989

Property Information

Block3903
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3903

Building Details

Building Class---
DescriptionDATA COLOR INT
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage---
Acreage10.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,227,200
38%
Improvement Value:$2,042,600
62%
Total Assessment$3,269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$101,298+2.0%
2024$99,271+3.2%
2023$96,230-23.6%
2022$126,025+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$6,900,000
DeedBook 2511, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1980