Skip to content

142 Michigan Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2006

Property Information

Block402
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,955
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,500
29%
Improvement Value:$134,100
71%
Total Assessment$189,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,874+2.0%
2024$5,756+3.2%
2023$5,580+1.4%
2022$5,502+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 5120, Page 22

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 2566, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1930