Skip to content

124 Michigan Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 26, 1989

Property Information

Block402
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,501
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
38%
Improvement Value:$96,400
62%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,786+2.0%
2024$4,691+3.2%
2023$4,547+1.4%
2022$4,484+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2492, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1930