Skip to content

747 Puritan Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2012

Property Information

Block405
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,260
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
42%
Improvement Value:$79,400
58%
Total Assessment$136,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,241+2.0%
2024$4,156+3.2%
2023$4,029+1.4%
2022$3,973+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 6122, Page 484

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 3779, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1947