Skip to content

102 Slack Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1925

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jan 13, 2006

Property Information

Block1003
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,742
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
31%
Improvement Value:$155,200
69%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,971+2.0%
2024$6,831+3.2%
2023$6,622+1.4%
2022$6,530+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 5281, Page 6

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2565, Page 986

Property Built

Built

Year Built: 1925