Skip to content

702 Puritan Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1923

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block406
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class28
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,040
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
39%
Improvement Value:$79,800
61%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,037+2.0%
2024$3,956+3.2%
2023$3,835+8.6%
2022$3,531+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,040DeedBook 6529, Page 497Recorded7/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 1923