Skip to content

716 Puritan Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block406
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,264
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
36%
Improvement Value:$95,700
64%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,632+2.1%
2024$4,539+3.2%
2023$4,400+1.4%
2022$4,338+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930