Skip to content

743 Putnam Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1948

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block407
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,215
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
32%
Improvement Value:$121,300
68%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,521+2.0%
2024$5,410+3.2%
2023$5,244+1.4%
2022$5,171+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$337,000
DeedBook 5621, Page 150

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4577, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1948