Skip to content

747 Putnam AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1938

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block407
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,374
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,300
33%
Improvement Value:$118,400
67%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,443+2.0%
2024$5,334+19.2%
2023$4,473+1.4%
2022$4,411+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,374DeedBook 6589, Page 1157Recorded4/30/2025

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,374DeedBook 6454, Page 1290Recorded8/30/2021

Property Sale

Sale
$47,000

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 6274, Page 1267Recorded1/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1938