Skip to content

29 Poillon CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$130,174
Last Sale Date
Mar 26, 2008

Property Information

Block4104
Lot15
QualifierC353
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4103

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage969
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
18%
Improvement Value:$68,300
82%
Total Assessment$83,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,581+2.1%
2024$2,529+3.2%
2023$2,452+1.4%
2022$2,417+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$130,174
DeedBook 5836, Page 112

Property Sale

SaleMulti
$103,380
DeedBook 4379, Page 182

Property Sale

SaleMulti
$60,485
DeedBook 2433, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1987