Skip to content

20 Poillon CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$134,399
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block4104
Lot15
QualifierC398
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4103

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage969
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
15%
Improvement Value:$86,100
85%
Total Assessment$101,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,132+2.0%
2024$3,069+3.2%
2023$2,975+1.4%
2022$2,934+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$134,399
Sq Ft969DeedBook 6488, Page 301Recorded6/9/2022

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 4151, Page 218

Property Sale

SaleMulti
$59,550
DeedBook 2722, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1987