Skip to content

154 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block4201
Lot107
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4205

Building Details

Building Class29
DescriptionPATIO
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage2,003
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
25%
Improvement Value:$250,200
75%
Total Assessment$333,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,341+2.0%
2024$10,134+3.2%
2023$9,824+1.4%
2022$9,687+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$377,000

From:

To:

Sq Ft2,003DeedBook 6232, Page 892Recorded10/30/2015

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 6032, Page 608

Property Sale

Sale
$383,000
DeedBook 4913, Page 293

Property Sale

Sale
$312,871
DeedBook 4362, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 2002