Skip to content

114 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2011

Property Information

Block4201
Lot87
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4205

Building Details

Building Class18
DescriptionSINGLE
Dwellings1
ZoningMX
Sq Footage1,891
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,700
31%
Improvement Value:$223,000
69%
Total Assessment$322,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,997+2.0%
2024$9,797+3.2%
2023$9,497+1.4%
2022$9,365+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5986, Page 593

Property Sale

Sale
$272,186
DeedBook 4411, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 2000