Skip to content

14 Fountayne LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Apr 25, 2005

Property Information

Block4201
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class18
DescriptionSINGLE
Dwellings1
ZoningMX-1
Sq Footage2,708
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$313,700
76%
Total Assessment$413,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,816+2.0%
2024$12,560+3.2%
2023$12,175+1.4%
2022$12,006+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 5052, Page 172

Property Sale

Sale
$316,148
DeedBook 3893, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 2000