Skip to content

8 Charles WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1980

Last Sale Price
$230,500
Last Sale Date
Jul 2, 1999

Property Information

Block4701
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,718
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,900
37%
Improvement Value:$212,600
63%
Total Assessment$339,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,518+2.0%
2024$10,307+3.2%
2023$9,991+1.4%
2022$9,852+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,500
DeedBook 3639, Page 252

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 2456, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1980