Skip to content

4 Burning Tree Lane

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1972

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block3004
Lot194
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3002

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,608
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
28%
Improvement Value:$237,100
72%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,202+2.0%
2024$9,998+3.2%
2023$9,691+1.4%
2022$9,556+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,608DeedBook 6241, Page 1323Recorded2/16/2016

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 2566, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1972