Skip to content

Morris Hall Circle DriveLawrence Township, NJ 08648

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$40,425,000
Last Sale Date
Feb 3, 2023

Property Information

Block4901
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class10
Description6 BLDGS
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage---
Acreage28.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,840,000
36%
Improvement Value:$3,260,000
64%
Total Assessment$5,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$157,998+2.0%
2024$154,836+165.9%
2018$58,229+2.8%
2017$56,617+18059.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$40,425,000
DeedBook 6514, Page 812Recorded2/7/2023

Property Sale

SaleMulti
$40,425,000
DeedBook 6516, Page 1499Recorded3/8/2023