Skip to content

625 Cherry Tree LaLawrence Township, NJ 08648

Built 1946
Industrial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 3, 2003

Property Information

Block503
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
DescriptionBLOCK CO
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,700
49%
Improvement Value:$135,900
51%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,290+2.0%
2024$8,124+3.2%
2023$7,875+1.4%
2022$7,766+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4526, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1946