Skip to content

699 Cherry Tree LaLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Jul 30, 2007

Property Information

Block503
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage832
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
39%
Improvement Value:$87,200
61%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,449+2.0%
2024$4,360+3.2%
2023$4,226+1.4%
2022$4,167+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 5695, Page 197

Property Sale

Sale
$150,500
DeedBook 4426, Page 83

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 2618, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1950