Skip to content

21 Andrew DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 26, 2016

Property Information

Block5401
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5402

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,734
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
30%
Improvement Value:$293,800
70%
Total Assessment$418,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,950+2.0%
2024$12,690+3.2%
2023$12,302+1.4%
2022$12,130+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,734DeedBook 6265, Page 1619Recorded10/21/2016

Property Sale

Sale
$185,865
DeedBook 2338, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1986