Skip to content

13 Andrew DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Jul 31, 2013

Property Information

Block5401
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5402

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,798
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,400
29%
Improvement Value:$319,600
71%
Total Assessment$449,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,910+2.0%
2024$13,632+3.2%
2023$13,214+1.4%
2022$13,030+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000

From:

To:

Sq Ft2,798DeedBook 6175, Page 1071Recorded8/2/2013

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 4713, Page 147

Property Sale

Sale
$41,900
DeedBook 4159, Page 1

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 3819, Page 116

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2530, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1986