Skip to content

2 Bromley CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$284,000
Last Sale Date
Nov 24, 1999

Property Information

Block5401
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5402

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,081
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,100
25%
Improvement Value:$381,500
75%
Total Assessment$510,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,818+4.0%
2024$15,204+3.2%
2023$14,739+1.4%
2022$14,533+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 3720, Page 79

Property Sale

Sale
$194,400
DeedBook 2347, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1986