Skip to content

10 Merion PlaceLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 10, 2006

Property Information

Block5605
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5601

Building Details

Building Class18
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,139
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,900
37%
Improvement Value:$217,600
63%
Total Assessment$345,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,454+2.1%
2024$10,239+3.2%
2023$9,918+1.4%
2022$9,776+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5485, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1966