Skip to content

7 Willow RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1948

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Dec 6, 2019

Property Information

Block5703
Lot146
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,456
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,700
39%
Improvement Value:$186,300
61%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,480+2.0%
2024$9,290+3.2%
2023$9,006+7.4%
2022$8,387+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$378,000
Sq Ft1,456DeedBook 6390, Page 779Recorded12/11/2019

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 3681, Page 116

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 2719, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1948