Skip to content

25 Cold Soil RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1948

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 12, 2001

Property Information

Block6301
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6301

Building Details

Building Class18
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,404
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,100
41%
Improvement Value:$181,200
59%
Total Assessment$308,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,551+2.0%
2024$9,360+3.2%
2023$9,073+1.4%
2022$8,947+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4093, Page 267

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2438, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1948