Skip to content

54 Titus AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1942

Last Sale Price
$158,500
Last Sale Date
Dec 26, 1995

Property Information

Block5703
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,404
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,400
43%
Improvement Value:$168,800
57%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,238+2.0%
2024$9,053+3.2%
2023$8,776+1.4%
2022$8,654+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 3024, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1942