Skip to content

17 Manning LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1935

Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block6301
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class18
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,357
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,500
42%
Improvement Value:$166,300
58%
Total Assessment$286,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,635+2.1%
2024$8,457+3.3%
2023$8,191+1.5%
2022$8,073+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935