Skip to content

7 Edgehill StLawrence Township, NJ 08648

Built 1893

Last Sale Date
Jan 31, 1985

Property Information

Block5705
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,288
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
46%
Improvement Value:$149,400
54%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+2.0%
2024$8,361+3.2%
2023$8,105+1.4%
2022$7,992+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2279, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1893