Skip to content

34 Green AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1910

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 5, 2013

Property Information

Block5705
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,184
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,800
42%
Improvement Value:$168,100
58%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,981+2.0%
2024$8,801+3.2%
2023$8,532+1.4%
2022$8,413+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 6174, Page 1605Recorded7/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1910