Skip to content

23 Cold Soil RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 28, 1989

Property Information

Block6301
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6301

Building Details

Building Class18
Description1SCB G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,625
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,900
41%
Improvement Value:$183,200
59%
Total Assessment$311,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,638+2.0%
2024$9,445+3.2%
2023$9,156+1.4%
2022$9,028+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2511, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1958