Skip to content

10 Lawr-Penn Road

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
May 13, 2010

Property Information

Block5701
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,416
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,200
29%
Improvement Value:$290,300
71%
Total Assessment$411,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,748+2.0%
2024$12,493+3.2%
2023$12,110+1.4%
2022$11,942+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6053, Page 473

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 5642, Page 248

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4799, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1920