Skip to content

36 Phillips AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1890

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
May 17, 2002

Property Information

Block5709
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage904
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
61%
Improvement Value:$47,400
39%
Total Assessment$122,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,783+2.1%
2024$3,707+3.2%
2023$3,593+1.4%
2022$3,543+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 4286, Page 150

Property Sale

Sale
$79,200
DeedBook 2551, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1890