Skip to content

2673 Main StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1973
Commercial

Last Sale Price
$1,849,000
Last Sale Date
Mar 4, 2016

Property Information

Block5709
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class---
DescriptionSTARBUCKS
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage2,240
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
21%
Improvement Value:$743,000
79%
Total Assessment$945,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,276+2.0%
2024$28,690+3.2%
2023$27,811+1.4%
2022$27,424+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,849,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 6243, Page 1684Recorded3/11/2016

Property Sale

Sale
$446,880
DeedBook 3445, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1973