Skip to content

2659-2661 Main StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Jul 13, 2019

Property Information

Block5709
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class---
Description3SF 9UNIT APT.
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage8,554
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,200
11%
Improvement Value:$1,106,200
89%
Total Assessment$1,239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,397+2.0%
2024$37,628+3.2%
2023$36,476+1.4%
2022$35,967+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000
Sq Ft8,554DeedBook 6375, Page 1375Recorded7/31/2019

Property Sale

Sale
$1,324,000
DeedBook 6130, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1920