Skip to content

5-7 James StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2017

Property Information

Block5710
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class18
Description2MF
Dwellings2
ZoningNC-1
Sq Footage2,358
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
34%
Improvement Value:$236,900
66%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,122+2.0%
2024$10,899+3.2%
2023$10,565+1.4%
2022$10,418+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook 4550, Page 135

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 3750, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1910