Skip to content

135 Lawr-Penn RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1971
Other Exempt

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block5901
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,536
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,900
39%
Improvement Value:$188,300
61%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$8,885+3.3%
2023$8,605+1.5%
2022$8,482+1.3%
2021$8,371+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,536DeedBook 6526, Page 1867Recorded6/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1971