Skip to content

4 Tracey DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1984

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block5901
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage3,442
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
23%
Improvement Value:$428,000
77%
Total Assessment$556,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,225+2.0%
2024$16,880+3.2%
2023$16,363+1.4%
2022$16,135+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,442DeedBook 6333, Page 981Recorded7/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1984