Skip to content

3 Winthrop RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1983

Last Sale Price
$539,900
Last Sale Date
Apr 11, 2017

Property Information

Block5901
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage2,734
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,900
27%
Improvement Value:$363,700
73%
Total Assessment$497,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,416+2.0%
2024$15,107+3.2%
2023$14,644+1.4%
2022$14,440+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$539,900

From:

To:

Sq Ft2,734DeedBook 6283, Page 1493Recorded5/3/2017

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 3418, Page 50

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 2460, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1983