Skip to content

214 Federal City RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1983

Last Sale Price
$150,525
Last Sale Date
Nov 15, 1984

Property Information

Block5901
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage2,794
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
30%
Improvement Value:$313,700
70%
Total Assessment$448,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,901+2.0%
2024$13,623+3.2%
2023$13,205+1.4%
2022$13,021+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,525
DeedBook 2272, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1983