Skip to content

19 Nassau DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1988

Last Sale Price
$522,500
Last Sale Date
Dec 13, 2005

Property Information

Block6001
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,384
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
33%
Improvement Value:$294,900
67%
Total Assessment$440,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,659+2.0%
2024$13,386+3.2%
2023$12,976+1.4%
2022$12,795+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$522,500
DeedBook 5257, Page 44

Property Sale

Sale
$246,500
DeedBook 3105, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$236,150
DeedBook 2388, Page 967