Skip to content

15 Nassau DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Feb 22, 2016

Property Information

Block6001
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,248
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,700
33%
Improvement Value:$278,700
67%
Total Assessment$418,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,962+4.9%
2024$12,360+3.2%
2023$11,981+1.4%
2022$11,814+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 6270, Page 1764Recorded12/13/2016

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6116, Page 690

Property Sale

Sale
$233,625
DeedBook 2439, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1987