Skip to content

150 Lawr-Penn Road

Lawrence Township, NJ 08648

Built 2008
Commercial

Last Sale Price
$2,080,000
Last Sale Date
Feb 21, 2023

Property Information

Block6005
Lot233.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage15,400
Acreage1.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,500
28%
Improvement Value:$1,137,900
72%
Total Assessment$1,580,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,961+2.0%
2024$47,981+3.2%
2023$46,511+1.4%
2022$45,863+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,080,000
Sq Ft15,400DeedBook 6516, Page 1291Recorded3/7/2023

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5015, Page 182